W dobie przyspieszonego stylu życia, chronicznego stresu i zaburzeń snu, coraz więcej osób sięga po naturalne metody ukojenia. Jednym z najbardziej wartościowych darów natury, jaki oferuje fitoterapia i aromaterapia, jest olejek eteryczny z melisy lekarskiej (Melissa officinalis). To wyjątkowa esencja o silnym działaniu uspokajającym, przeciwwirusowym i przeciwzapalnym, której właściwości potwierdza nie tylko tradycja zielarska, ale również współczesna nauka.

Melissa officinalis, czyli melisa lekarska, to wieloletnia roślina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego. Już w starożytnej Grecji była stosowana jako środek „na smutki duszy i serca” – sam Paracelsus określał ją mianem eliksiru życia. W średniowieczu była ważnym składnikiem eliksiru karmelitańskiego, a także częścią „wody królowej Węgier”, znanej z właściwości upiększających i odmładzających.

Skład chemiczny – co kryje się w kropli olejku?

Olejku melisowego nie należy mylić z tzw. „olejkiem melisowym z liści cytryny” (często podrabiany produkt). Prawdziwy olejek eteryczny z melisy pozyskiwany jest przez destylację świeżych liści – zawiera ponad 100 aktywnych związków chemicznych.

Główne składniki czynne:

  • Citral (geranial i neral) – działanie uspokajające, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne
  • β-caryophyllene – przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości
  • Linalol, geraniol, citronellal – wpływ na układ nerwowy, trawienny i skórę

Naukowo potwierdzone właściwości terapeutyczne 

  1. Działanie uspokajające, przeciwlękowe i przeciwdepresyjne

Olejek melisowy wykazuje silne działanie anksjolityczne, regulujące poziom kortyzolu oraz neurotransmiterów (GABA, serotoniny). Inhalacja lub aplikacja rozcieńczonego olejku na skórę poprawia samopoczucie i obniża napięcie psychiczne. Badania wykazały, że podanie ekstraktu melisy poprawiło nastrój i funkcje poznawcze u zdrowych osób w warunkach stresu poznawczego (Journal of Psychopharmacology) [1], a inhalacja melisy z lawendą poprawiła jakość snu u pacjentów z bezsennością (European Journal of Integrative Medicine) [2].

  1. Działanie przeciwwirusowe – szczególnie wobec HSV

Melisa znana jest z aktywności wobec wirusa opryszczki pospolitej (Herpes simplex). Może być stosowana punktowo na zmiany skórne (po rozcieńczeniu), skracając czas trwania infekcji i zmniejszając jej nasilenie.

Badanie: Allahverdiyev et al. (2004) – olejek z melisy wykazał znaczącą aktywność przeciwwirusową przeciwko HSV-1 i HSV-2 (Phytomedicine).

  1. Działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe

Związki seskwiterpenowe obecne w olejku melisowym modulują odpowiedź zapalną organizmu. Olejek może być stosowany miejscowo w przypadku bólów mięśniowych, stanów zapalnych skóry i stawów.

Badanie: Mimica-Dukić et al. (2008) – melisa jako składnik przeciwzapalny i antyoksydacyjny (Current Medicinal Chemistry).